Skontaktuj się
już dziś!

EUROVITO Sp. z o.o.

ul. Pogodna 6
Strzelce Górne
86-022 Dobrcz

tel. 503 010 454
 tel. 503 010 458

tel. 887 070 191

tel./fax. 52 511 51 07

biuro@eurovito.pl

Contact in English:

roman@eurovito.pl

+48 887070204

GOŁĄB-Sportowiec

 

Gołębie to niezwykle piękne i dostojne ptaki, zostały udomowione około 5000 lat przed nasza erą. Podczas tego procesu gołębie zaczęły uzyskiwać cechy pożądane przez człowieka ,tak też powstawały nowe rasy. Jedna z najbardziej znanych cech gołębi jest zmysł orientacji i dobrze utrwalona cecha powrotnolotności, to znaczy zdolność powracania z nieznanego miejsca do gołębnika. Ze względu na te atrybuty gołębie zaczęto wykorzystywać do przenoszenia wiadomości. Znane są częste przypadki dotarcia gołębia z wiadomością do oblężonego miasta, takie ptaki szybko stawały się bohaterami, stawiano im nawet pomniki. Gołębie pomagały także utrzymać kontakt miedzy oddalonymi prowincjami, były znacznie szybsze od innych znanych ówcześnie ludziom środków komunikacji. W Europie wprowadzono nawet służbę łączności wojskowej i pocztę z gołębiami, która doskonale spełniała swoje zadanie już podczas wojny francusko-pruskiej (1870-1871r.), a także w czasie I wojny światowej. Z usług gołębi korzystali także korespondenci i reporterzy, szybko przekazując do różnych redakcji wiadomości i notatki dotyczące wydarzeń politycznych i społecznych . Mało znanym faktem jest wykorzystanie gołębia przez firmę Rotszylda, która za jego pośrednictwem zawiadomiła w roku 1815 swój bank w Londynie o porażce Napoleona pod Waterloo, tak że zyskano trzy dni do spekulacji na giełdzie. Wraz ze zmianami, jakie zaszły ze względu na szybki rozwój nauki, obserwujemy odchodzenia od gołębia listonosza do gołębia sportowca. Zaczęto organizować stacje telegraficzne i radionadawcze, a poczta oparta na gołębiach odchodziła do lamusa. Pierwsze kroki w zakresie gołębiarstwa sportowego zaczęto stawiać w Belgii; która jest uważana za jego kolebkę. Sport ten rozwijał się tam bardzo szybko i już w 1856 roku odbył się pierwszy międzynarodowy lot z Rzymu o średniej długości 1000 km. Udział wzięli nie tylko Belgowie, lecz także Niemcy i Francuzi. Na 125 wypuszczonych gołębi 12 dotarło do celu, a pierwszy dotarł do swojego gołębnika po 7 dniach.

W Polsce ruch ten rozpoczął się na Śląsku - zapewne pod wpływem mody z Niemiec. Już w 1905 roku powstało pierwsze zrzeszenie hodowców gołębi w Zabrzu. Natomiast po odzyskaniu niepodległości 1918 roku powstaje takich lokalnych towarzystw kilkanaście. Po pewnym czasie zaczęły nawiązywać ze sobą stopniowo kontakty i współdziałać. Doprowadziło to w 1926 roku do ich zjednoczenia i przyjęcia nazwy "Zjednoczenie Polskich Stowarzyszeń Hodowców Gołębi Pocztowych na Rzeczpospolitą Polską”. Organizacja ta posiadała własny organ prasowy - dla wymiany informacji, utrzymywania wzajemnych kontaktów, a także prowadzenia edukacji - pod nazwa „Gołąb Pocztowy", nazwę zmieniona po 2 latach na : "Hodowca Gołębi Pocztowych" i pod tym tytułem istnieje do dziś . Zjednoczenie organizowało wiele ważnych "lotów narodowych", wspomnieć należy o lotach z 1930 roku z Łotwy (1050 km - dwukrotnie jeszcze potem ponawianych w latach 1931r. i 1932 r.); z Zachacia (Bukowina rumuńska) w 1933 roku, z estońskiego Tallina (1939 r.). Polscy gołębiarze zaczęli się liczyć dzięki tym prestiżowym lotom i skupili na sobie uwagę europejskich pasjonatów tego sportu. Powstanie zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskiego Zjednoczenia musiało zatwierdzić Ministerstwo Spraw Wojskowych, urząd ten opracował i wdrożył specjalny regulamin dotyczący gołębi i sposobu ich wykorzystywania. Wszystko to wynikało z faktu, ze traktowano gołębie jako ważny czynnik o charakterze strategicznym. Takie samo podejście miały wszystkie Państwa aż do II wojny światowej. Jedną z pierwszych rzeczy, których niemiecki okupant w 1939 roku zakazał Polakom była właśnie hodowla gołębi. Nieprzestrzeganie tego zarządzenia groziło surowymi konsekwencjami, włącznie z karą śmierci. Po zakończeniu wojny zaczęła się mozolna odbudowa struktur Zjednoczenia, niestety musiano wszystko zacząć od nowa. Gołębiarstwo sportowe podlegało wtedy zarówno wojsku, jak i MSW.1 kwietnia 1946 roku odbył się w Krakowie ogólnopolski zjazd okręgowych grup lotowych i towarzystw hodowców gołębi pocztowych, reaktywowano Zjednoczenie później przemianowane na Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Jego siedzibą stal się Poznań tam tez wznowiono wydanie "Hodowcy Gołębi Pocztowych". W 1948 w Katowicach zorganizowano pierwszą ogólnopolską wystawę gołębi pocztowych na której pojawili się także hodowcy zagraniczni. Podczas pierwszego międzynarodowego lotu tamtego roku 20 000 gołębi wystartowało z pokładu statku "ORP Błyskawica". Polska wróciła do międzynarodowej rodziny hodowców gołębi pocztowych.
Obecnie sport ten najszybciej rozwija się w Chinach. Szacuje się, że jest tam około 300 000 - 350 000 hodowców gołębi. Nie są to pewne dane ponieważ wiele klubów nie jest jeszcze zrzeszonych. Rocznie chińscy hodowcy potrzebują ok. 15 mln obrączek i tam właśnie wędrują najlepsze gołębie z całego świata. Nikt nie wie kto tak naprawdę stoi za tymi transakcjami, jednak ceny bija rekordy. Powstaje wiele hipotez na temat tego, kto dokonuje zakupów. Mówi się m.in. o armii, mafii czy prywatnych biznesmenach. Podobne zakupy dokonywane były w ostatnim czasie także przez armie francuską. W Azji loty gołębi są okazją do zakładów hazardowych. W Chinach i na Tajwanie gra się o bardzo duże stawki, pula może zawierać nawet do kilku milionów euro. Istnieją specjalne strony internetowe, na których można obstawiać wyniki lotów międzynarodowych. Pojawił się także proceder porywania gołębi na trasach transportu lub lotów.

 

Hodowla gołębi to już nie tylko hobby, ale sposób na życie i na zarabianie pieniędzy. Hodowcy pragną przygotować perfekcyjne gołębie, które będą wygrywały loty. Sprawność lotowa gołębia zależy od wielu czynników: zmysłu orientacji w przestrzeni, przywiązania do gołębnika, budowy ciała, warunków środowiska (klimat, żywienie) i od treningu. Szybkość lotu gołębia pocztowego może wynosić od 60 do 122 km na godzinę, a rekord długości lotu gołębia pocztowego wynosi 22 godziny bez przerwy. Jest to niesamowity wysiłek dla gołębi. Nasza firma w swojej ofercie posiada serie preparatów stworzonych z myślą o gołębiach-sportowcach. Speed Pigeon Line to: Loty 1 Speed, Loty 2 Regeneracja, Speed Protein. Ten zestaw gwarantuje nie tylko świetne przygotowanie do lotów, lecz także regenerację sił po lotach.

 

Mądry wybór, idealne rozwiązania dla każdego hodowcy.